Dla rodziców

Mazowiecka Policja Apeluje!

Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

 W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!

Od 1 kwietnia do odwołania, osoby do 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki dorosłego opiekuna.Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego, usprawiedliwia obecność dzieci i młodzieży na ulicach i innych miejscach publicznych.Wprowadzony został obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi, który dotyczy także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą:

- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),

- a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

 Ponadto został wprowadzony zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, a także terenów zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich.  Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do przebywania, przemieszczania i gromadzenia się ludzi, w tym młodzieży i rodziców z dziećmi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.  Prosimy o respektowanie nowych zasad bezpieczeństwa! Uczulmy także dzieci i młodzież na przestrzeganie tych zasad! Brak respektowania obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej może skutkować pociągnięciem Państwa do odpowiedzialności prawnej.

Pozwoli to nam wszystkim uniknąć bądź zminimalizować ryzyko zarażenia.

Drodzy uczniowie!
Mazowiecka Policja apeluje:

 W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!

Od 1 kwietnia do odwołania, osoby które nie ukończyły 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki osób dorosłych. Dlatego na ulicach i innych miejscach publicznych możecie przebywać tylko pod opieką rodzica, opiekuna prawnego lub jakiegoś innego dorosłego. 

Zaniechajcie wychodzenia z domu jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne!

Unikajcie miejsc publicznych!

Respektujcie wszelkie zasady bezpieczeństwa pamiętając, że za nieprzestrzeganie przepisów możecie być pociągnięci do odpowiedzialności prawnej!

 

Drodzy Rodzice,

chcielibyśmy przedstawić Wam propozycje Polskiego Radia Dzieciom. Jest to miejsce, gdzie znajdziecie wiele audycji edukacyjnych dla dzieci, bajek, słuchowisk oraz porad dla rodzica, a gdzie nie usłyszycie żadnych reklam. Polskie Radio Dzieciom w ciągu tygodnia nadaje ponad 100 premierowych audycji naukowych, kulturalnych oraz podróżniczych. Audycje emitowane na antenie, dostępne są także na stronie www.polskieradiodzieciom.pl. Zachęcamy Was do sięgnięcia po to narzędzie i do odkrywania jego tajemnic w warunkach domowych przez przedszkolaka oraz ucznia.

102 SPOSOBY NA SPĘDZENIE CZASU W 4 ŚCIANACH – WŁĄCZ POLSKIE RADIO DZIECIOM!

Rano budzi, potem bawi i uczy, a wieczorem pomaga zasnąć przy dźwiękach bajek, legend i kołysanek. Cyfrowe Polskie Radio Dzieciom przez całą dobę w ciągu tygodnia nadaje ponad 100 premierowych audycji kulturalnych, podróżniczych i naukowych, rozwijających wyobraźnię najmłodszych, pełnych edukujących rozmów dla dzieci i porad dla rodziców do słuchania przez darmową aplikację mobilną, Internet i odbiorniki DAB+.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ Polskie Radio Dzieciom nie emituje żadnych reklam!

Radiowa pobudka i muzyczna podróż

Polskie Radio Dzieciom nadaje zgodnie z rytmem przedszkolaka i ucznia tak, by ułatwiać najmłodszym słuchaczom powrót do obowiązków szkolnych po dłuższym czasie nieobecności w placówce, dlatego już w audycji „Poranek" (godz. 7.00-10.00) dziennikarze budzą najmłodszych i zapraszają do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Prowadzący razem z dzwoniącymi do studia młodymi słuchaczami sprawdzają na przykład, czym jest koronawirus, po co nam rękawiczki i maseczki ochronne, i dlaczego szkoły, przedszkola oraz place zabaw są teraz zamknięte?

W kąciku „Warsztat małego artysty” od poniedziałku do piątku o 9.30 dzieci dowiadują się jak przygotować makietę, z czego zrobić papierową rakietę i jak przy użyciu kolorowego papieru wykonać fale podobne do morskich. Okazją do wsłuchania się w otaczające dźwięki jest audycja „Muzyczne podróże”Darii Druzgały, w której młodzi słuchacze poznają bliskie i dalekie kraje, ich zwyczaje i muzykę, a także typowe dla danego regionu instrumenty. Od poniedziałku do piątku o 10.30 Martyna Sojka zasiada do fortepianu i w towarzystwie dzieci odbywa muzyczną lekcję pełną dźwięków. „Rytmika” to zajęcia o charakterze nie tylko muzycznym, ale edukacyjnym. Wszystkie odcinki nagrywane są w Teatrze Polskiego Radia, co gwarantuje ich doskonałą jakość dźwiękową.

Rysunki, językowe łamańce i gimnastyka… twarzy!

Miłośników rysunku i animacji z pewnością zainteresuje… „Stworek Potworek”, który nadając ze swojej artystycznej pracowni, podpowiada w jaki sposób prostymi figurami geometrycznymi narysować nietypowe obiekty, pojazdy czy elementy przyrody. Całość uzupełniają atrakcyjne animacje graficzne zamieszczane na stronie Polskiego Radia Dzieciom tuż po zakończeniu audycji. To propozycja na każdą środę o godz. 11.45. Z kolei od poniedziałku do piątku o 15.30 Pani Literka zachęca do… gimnastykowania buzi! W audycji „Słowo do słowa” można też wysłuchać ciekawostek dotyczących języka polskiego, trenować wymawianie trudnych głosek i łamańców językowych.

Odkrycia, badania, bezpieczeństwo i… nauka oszczędzania

„Mali naukowcy” to propozycja przeprowadzenia eksperymentów w domowym zaciszu. Doświadczenia wykonywane we wtorki i czwartki o 16.45 w studiu Polskiego Radia Dzieciom, pobudzają wyobraźnię słuchaczy i inspirują młodych naukowców do działania i zgłębiania tajników świata nauki! A gdzie rośnie pieprz i gdzie zimują raki? Czy da się przewrócić hełm na lewą stronę oraz co było pierwsze jajko czy kura? Artur Wolski w audycji „Mini Eureka” w każdą środę o godz. 17.15 udowadnia, jak ciekawa może być fizyka, chemia i matematyka, i że każde trudne pytanie może być… początkiem wielkiej przygody! Z kolei w poniedziałki o tej samej porze słuchając „Skarbonki”, dzieci w roli małych ekonomistów sprawdzą m.in. jak oszczędzać, czym są odsetki, koszty i zarobki. Ponadto ulubieni przez dzieci Kulfon i żaba Monika wraz z policjantem opowiadają o bezpieczeństwie w miejscach publicznych. Początek audycji „Bezpieczny maluch”, we wtorki również o godz. 17.15.

Koniec języka za przewodnika!

W poniedziałki i środy zajęcia z języka angielskiego, we wtorki z języka niemieckiego, w czwartki z francuskiego, a w piątki z włoskiego – to plan radiowych zajęć z języków obcych. Lekcje przygotowywane są m.in. we współpracy z Instytutem Francuskim i Włoskim Instytutem Kultury. Codziennie emitowana jest premierowa lekcja, a dodatkowo na stronie Polskiego Radia Dzieciom publikowane są wszystkie archiwalne audycje. Początek językowych zajęć o 16.30. Obecność obowiązkowa!

Bajkowy świat, lektury i kołysanki do snu

Polskie Radio Dzieciom wspiera rozwój wyobraźni u dzieci. Niektóre audycje przenoszą najmłodszych słuchaczy w niezwykły świat bajek w towarzystwie popularnych bohaterów znanym dzieciom z prowadzonych przez nie audycji. Miś Michaś, Smok Adaś, Królik Filip i Lew Leopold, zapraszają do wspólnej zabawy od poniedziałku do piątku od 11.00 do 12.00 i od 18.00 do 19.00 oraz w sobotę od 16.00 do 17.00.

A gdy po całym dniu pełnym wrażeń zaczyna się pora snu, Polskie Radio Dzieciom proponuje wyciszające kołysanki, opowiadania i legendy. Tło historii i bajek w „Wieczornych pogaduchach” (godz. 19.00) stanowią spokojne i kojące dźwięki. Stałym punktem audycji jest cykl „Książka do poduszki”, w którym znani i cenieni lektorzy czytają premierowe fragmenty lektur.

Kiedy dzieci pójdą spać, czyli audycje dla dorosłych

25 audycji w ciągu tygodnia to propozycje Polskiego Radia Dzieciom wyłącznie dla dorosłych słuchaczy, w tym m.in. rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wśród nich znajdują się kilkugodzinne audycje publicystyczne z udziałem uznanych ekspertów. Codzienne, nocne pasmo muzyczne z udziałem artystów, to rozmowy o nowościach w branży muzycznej, premierach płytowych i nadchodzących wydarzeniach. To także prezentacja archiwalnych nagrań i płyt artystów nieco już zapomnianych. Jeśli to dla miłośników kultury wciąż za mało, w niedzielnej, nocnej „Kulturalnej strefie” (21.00-22.00) emitowane są wywiady z artystami, pisarzami i muzykami.

Strona internetowa przyjazna dla dzieci i rodziców

Audycje emitowane na antenie, publikowane są również w formie podcastów pod adresem: polskieradiodzieciom.pl. W nowym projekcie strony internetowej wszystkie programy znalazły się w osobnych katalogach tematycznych. Ilustrowane, ruchome grafiki i podział tematyczny audycji na stronie mają na celu rozbudzanie spostrzegawczości i ciekawości świata u najmłodszych słuchaczy, zaś dorosłym ułatwić dotarcie do poszukiwanych treści. Ułatwieniem dla rodziców jest możliwość wygaszenia obrazu w momencie włączania wybranej bajki lub słuchowiska. Dzięki temu zabiegowi obrazki zmieniają kolorystykę na paletę szarości, a młody słuchacz może skupić swoją uwagę wyłącznie na słuchanym dźwięku. To funkcja, która może być szczególnie przydatna podczas wieczornego słuchania kołysanek lub książek do poduszki.

List Prezydenta Miasta Stołecznego warszawy do Rodziców

http://www.edukacja.warszawa.pl/aktualnosci/22122-list-prezydenta-mst-warszawy

Rodzice!

Poniżej podajemy linki do stron z różnymi aktywnościami dla dzieci podczas pobytu w domu. Na podstronach ODDZIAŁY  każda grupa ma zadania do pracy w domu. Nauczycielki ze wszystkich grup starają się pomóc Państwu w tym trudnym czasie i przygotowują materiały zgodnie z podstawą programową. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z tymi zadaniami.

Szanowni Państwo,
Ze względu na zamknięcie Przedszkoli udostępniamy dla Państwa Dzieci bezpłatnie programy z doświadczeniami, które można robić z rodzicami w domu. Domowe „Przedszkolne Laboratorium” wyprodukowało, we współpracy z nami Wydawnictwo Nowa Era dla Przedszkola.Mamy nadzieję, że dzięki naszym programom dzieci nie będą się nudziły w domu w czasie kwarantanny. Zapraszamy do wspólnej, naukowej zabawy w domu.
https://youtu.be/40LNVHOPEds

https://youtu.be/Xgcf_IbiVjU
https://youtu.be/QGRGYhfnpDo
https://youtu.be/3FQvwF_Uw50
https://youtu.be/QcTI-t63MXA
https://youtu.be/mQEVLe_1gIs
https://youtu.be/WaYaTVx4Ewg
https://youtu.be/pQUMaYBj4jI
Z poważaniem
Zespół mNauki

Portale dla dzieci w wieku przedszkolnym i klas I-III szkoły podstawowej

Portale ogólne:

https://www.lulek.tv/

Można się tu nauczyć liczyć, czytać, pisać, określać nazwy miesięcy czy poznawać godziny na zegarze. Pokazujemy dzieciom nuty, pomagamy zapamiętać numery alarmowe, czy pierwsze słowa w języku angielskim. Zachęcamy do czytania książek, rysowania na kartce, śpiewania. Przekonujemy, że warto myć zęby, a mycie głowy wcale nie jest takie straszne.

https://ciufcia.pl/

 Strona zawiera darmowe gry flash dla dzieci w wieku od 4-6 lat.

http://www.buliba.pl

Wartościowe, edukacyjne gry dla dzieci

http://www.dziecionline.pl

Gry i zabawy edukacyjne z różnych przedmiotów

http://www.dla-dzieci.com.pl

Strona adresowana do dzieci, rodziców i nauczycieli, zawiera łamigłówki, kolorowanki, gry edukacyjne.

http://www.domowyprzedszkolak.pl/ T

o bogata baza materiałów dla nauczycieli i rodziców, które pomogą w zorganizowaniu zajęć w przedszkolu, szkole czy domu.

Różne strony dla dzieci

http://www.opiekun.pl/strony-dla-dzieci.php

Dziecięce gry i zabawy

Edukacja polonistyczna, kultura i tradycja:

http://www.polalech.pl/index.html

Portal zawierający informacje o polskich i zagranicznych strojach narodowych, zagadki, gry i zabawy, prezentacje.

http://www.gry.pl/gra/alfabetki?adwordsKeyword=_inurl:/gra/&adwordsAdgroupId=4015042127&gclid=CMqNru64gsMCFaXnwgod8wIA1A

Bogata oferta gier edukacyjnych

http://pisupisu.pl

Nauka pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii

Edukacja historyczna:

http://mieszkancyspod11.pl

Wirtualne Muzeum Józefa Piłsudskiego (gry i zabawy)

https://www.1944.pl/

Wirtualna wycieczka po Muzeum Powstania Warszawskiego

http://www.osamotnieni.muzhp.pl/

Muzeum Historii Polski: gra negocjacyjna „Osamotnieni”

https://www.e-historia.com.pl/  -

Materiały do nauki historii

http://www.archeodzieciaki.pl

Archeodzieciaki — Klub Małego Archeologa

http://www.pinterest.com/search/pins/?q=ancient+egypt+for+kids&term_meta[0]=ancient+egypt+for+kids – wersja angielska

Egipt, historia, zabytki -  zabawy kreatywne dla dzieci

Edukacja matematyczna:

http://matzoo.pl

Matematyczne ZOO

http://www.superbelfrzy.edu.pl/gry-edukacyjne/matematyczne/zadania-matematyczne

Zadania matematyczne

http://www.megamatma.pl/uczniowie/powtorka-z-podstawowki 

Zestaw pomocy do powtórzenia materiału z lekcji matematyki

https://matmag.pl/

Kanał na Youtube z darmowymi lekcjami matematyki dla najmłodszych

Edukacja przyrodnicza:

http://www.dzieciecafizyka.pl/przyroda/index.html

Popularyzacja fizyki dla młodszych dzieci

http://www.zoo.waw.pl/wycieczka/Wycieczka-zoo.html

Wirtualna wycieczka do ZOO — Warszawskie ZOO

 http://muzeum.anatomia.umlub.pl

Wirtualne Muzeum Anatomii Człowieka

http://www.rigb.org/insideout/anatomy/skeleton_territory/skeleton_elements.html

Anatomia zwierząt

http://www.gry-geograficzne.pl

Gry geograficzne

http://www.toporopa.eu/pl

Gry geograficzne

http://www.yourchildlearns.com/megamaps.htm

Mapy do drukowania, puzzle, atlasy on-line

http://www.airpano.com/List-Aerial-Panoramas.php

Piękne panoramy z różnych stron świata

http://www.jows.pl/node/752

Z Europkiem przez Europę (gra dla dzieci)

http://www.dzieciecafizyka.pl/

Dziecięca chemia, fizyka i przyroda

http://www.cernland.net/

Europejska Organizacja Badań Jądrowych dla dzieci

https://phet.colorado.edu/pl/

Strona z symulacjami przyrodniczymi

https://codepen.io/juliangarnier/full/idhuG

Gry, ciekawostki i materiały z zakresu astronomii   

http://www.worldwidetelescope.org/WebClient

Gry, ciekawostki i materiały z zakresu astronomii   

http://www.solarsystemscope.com

Gry, ciekawostki i materiały z zakresu astronomii   

http://www.esa.int/esaKIDSen/index.html

Europejska Agencja Kosmiczna dla dzieci

http://www.nasa.gov/audience/forkids/kidsclub/flash/

NASA dla dzieci

Języki obce:

http://www.superkid.pl/jezyk-angielski

Materiały do nauki języka angielskiego dla dzieci - słówka z wymową, ułożone tematycznie

https://babadum.com

Materiały do nauki języka angielskiego dla dzieci

https://learnenglishkids.britishcouncil.org/

Gry, zabawy, historyjki, materiały do słuchania i oglądania; dużo zadań interaktywnych; ćwiczenie wszystkich kompetencji językowych. Klasy 1-4 szkoły podstawowej. Starsi uczniowie klas 5-6 mogą wykorzystać zasoby do powtórzenia i sprawdzenia swojej wiedzy z poprzednich etapów edukacyjnych.

https://www.anglomaniacy.pl/

dużo ciekawych materiałów na ćwiczenie różnych kompetencji językowych w języku angielskim, dużo interaktywnych ćwiczeń. Klasy 1-3 szkoły podstawowej oraz 4-6 szkoły podstawowej.

Starsi uczniowie klas 7-8 mogą wykorzystać zasoby do powtórzenia i sprawdzenia swojej wiedzy z poprzednich etapów edukacyjnych

https://learnenglishteens.britishcouncil.org/skills

zróżnicowane materiały dla młodzieży, są ćwiczenia gramatyczne, czytanie, słuchanie i pisanie; bardzo ciekawe materiały, zróżnicowane pod względem poziomu języka - można wybrać. Klasy 6-8 szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe.

https://learnenglish.britishcouncil.org/

materiały dla bardziej zaawansowanych uczniów od poziomu średniego do zaawansowanego; można np. ćwiczyć przygotowanie do egzaminów.

https://elt.oup.com/student/newsparksfunzone/?cc=pl&selLanguage=pl; https://elt.oup.com/student/goldsparks/?cc=pl&selLanguage=pl

https://elt.oup.com/student/englishfile/?cc=pl&selLanguage=pl

Materiały dostępne na stronach wydawnictw językowych – materiały online do podręczników.

https://www.youtube.com/channel/UCV4cTDKZOZ_3Q8drnUAiDlw

Materiały do nauki języka hiszpańskiego

Edukacja muzyczna:

http://beethovenswig.com/index.php?page=cds&category=Music,_Books_and_More&display=5

Portal o muzyce klasycznej dla dzieci

http://muzykotekaszkolna.pl

Portal edukacyjny poświęcony muzyce

https://www.youtube.com/watch?v=EawOBwgrF_8

Piosenki dla dzieci

Edukacja plastyczna:

https://www.facebook.com/Primary.School.Art/

Zabawy kreatywne:

http://krokotak.com/

Kreatywna zabawa papierem dla wszystkich. Zabawki z papieru 3D

http://cp.c‑ij.com/en/index.html